22 July 2024

Sözlü-Ardıl ve Simültane Tercüme

Sözlü-Ardıl ve Simültane Tercüme

Sözlü, Ardıl ve Simültane tercüme hemen hemen her profesyonel tercüme ofisinin verdiği hizmetlerdendir.

Bu hizmetlerin anlamları ve şekilleri özetle şu şekildedir;

 

Ardışık- Ardıl Tercüme

Konuşmacının metni genellikle 5 ila 15 dakikalık zaman dilimlerinde yorumlanır, metnin zorluğuna bağlı olarak, daha kısa fazlarla yorumlamaya ve tercüme etmeye papağan adı verilir. Ardışık yorumlama özel bir ekipman gerektirmez; tercümanlar konuşma sırasında aldıkları notları kullanırlar.

 

Simültane – Eş zamanlı Çeviri

Tercüman standında, konuşmacının sunumuyla eşzamanlı olarak yorum yapılır ve hedef dildeki metin dinleyicilere özel kulaklıklarla ulaşır. Tercüman kabininde normalde en az iki tercüman vardır, çünkü bir tercüman yarım saatten fazla bir süre boyunca sürekli şekilde tercüme yorumu yapamaz.

 

Fısıltı-Küçük Masa Tercümanlığı

Eş zamanlı yorumlamaya benzer şekilde, yorumlamanın konuşma ile eşzamanlı olarak yapılması gerekir, özel ekipmana gerek yoktur ve yorumlama sadece birkaç kişiye fısıldama şeklinde yapılır. Genelde küçük ticari, ilmi ya da siyasi toplantılarda ikiliden beş altılıya kadar şahıs olan toplantılarda kullanılır.

 

Yazılı metin Tercümanı

Bu durumda konuşulmayan metin yorumlanır, bunun yerine kaynak dil metni sayfadan okunur ve yorum sözlü olarak verilir.

 

İşaret Dili Tercümanı

Adından da anlaşılacağı gibi, söz konusu bütün tarafların dilsel eşitliğini sağlamak için metin işaret diline tercüme edilmiştir.

 

Sizde Tercüme ofisimizin eşsiz Sözlü, Ardıl, Simültane ve diğer tercüme hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız Lütfen bizimle aşağıdaki kanallardan iletişime geçiniz.

yedikitatercume@hotmail.com  info@yedikitatercume.com

Whats up Üzerinden Ardıl, Sözlü ve Simültane Tercüme teklifi almak için: 0554 307 7961 numaralı telefonla iletişime geçiniz.

Sayfa Başı