14 April 2024

Amerika Vize Danışmanlığı

Amerika Vizesi

Her Yıl Binlerce İnsan Türkiye’den Amerika’ya Turistik, Öğrenci, İş Görüşmeleri, Green Card Göçmenlik gibi sebeplerden vize başvurusu yapmaktadır. Amerika hemen hemen her yetişkinin gidip de rahat bir hayat kurmak istediği bir ülke olduğu için vize konusunda hayli sınırlayıcı davranmaktadır. Amerikan Konsolosları he vizeye başvuran adayı muhtemel göçmen olarak değerlendirmekte ve Amerika’ya gittikten sonra döneceğinize ikna olursa ancak o zaman vize vermektedirler. Amerika vize görüşmeleri diğer ülkelerden farklı olarak yüz yüze yapılmakta ve görüşme anındaki tutum ve davranışlarınız ve özellikle size sorulan sorulara yanıt veriş biçiminiz vize kararı sürecini hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı Amerika Vize başvurusu itina ile yapılmalı ve vize görüşmesinde nasıl davranılması gerektiğinde profesyonel bir destek almalısınız.

 

Amerika Turist Vizesi

Amerika’ya Turist olarak gitmek isteyenlerin aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Turist, iş görüşmesi vb. konular için gidildiğinde B1/B2 Turist Vizesine başvuru yapılır.

Kendi meslek alanınızda yapacağınız bir iş görüşmesi veya Fuar Katılımı vize almanızı kolaylaştıracaktır. Tabi görüşmede size meslek alanınızla ilgili hem mesleki belgeniz hem de alansal sorular sorulabilir. Bu tür sorulara görüşme öncesi hazırlık yapmanız vize görüşmenizin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Amerikan Vizesi Almanın Püf Noktaları

Amerikan Vizesi almak için öncelikle iyi bir işe sahip olmalısınız, aile bağlarınız kuvvetli olmalı ve maddi durumunuz yerinde olmalıdır. Tüm bu konularda konsolosu ikna ederseniz o da sizin ABD ziyaretiniz sonrasında tekrar ülkenize döneceğinize kanaat getirip vizenizi onaylayabilir.

 

Aşağıdaki başlıkları okuyunuz. Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız Amerika Vizesi almanız daha kolay olacaktır.

 

  • Türkiye’de yerleşik ve sürekli bir işe sahip olması.

Bu şu demek; burada bir işte en az 2-3 senedir çalışıyor olduğunuzu ve düzenli maaş aldığınızı resmi evraklarla kanıtlamanız gerekiyor. Bu şu demek değildir; daha önce başka bir işte çalışmış ama yeni bir işe başlamış kişilerde aynı kategoride sayılır. Yani işin sürekliliği ve sigortanızın yatıyor olması önemlidir. Tabi durmadan iş değiştiren ve istikrasız bir iş devamı görünmeyen adaylarda risk oluşturur.

 

  • Aile bağlarının Kuvvetli olması:

Amerika’ya vize alabilmek için başvuran adayın Yerleşik olduğu ülkede güçlü aile bağlarının olması vize almasını kolaylaştıracaktır. Vize başvurusunda bulunan kişi evli ve çocuk sahibi ise ve düzenli bir işe sahipse yüksek ihtimalde İngiltere vizesi onaylanır. Bu durum vize başvuru sahibin ülkesine geri döneceğinin en iyi kanıtıdır.

 

  • Maddi Durumların Gösterilmesi:

Amerika’ya vize için başvuru yapan adayın masraflarını karşılayacak kadar bankada parası olması gerekir. Bu paranın birden yatırılmış bir para olması vize almanızı riske sokacak bir davranıştır. Paranın kaynağının ne olduğu çok önemlidir. Hesabında devamlı hareket olan ve en az Amerika’da yapacağı masraf kadar paranın bir müddet, örneğin 3 ay ve fazla bir süre, bankada durduğunu gösteren adaylar çok kolay vize alabilecektir. Bir yerden elden para alıp yatırmak ve onunla vize memurunu bir şekilde aldatmaya çalışmak kesinlikle ve çoğu zaman vize reddine sebep olur. Bu yüzden Amerika Vize başvurusunda bulunacak adayların bu duruma dikkat ederek başvuruları ona göre planlamaları önerilir. Genelde vize memuru Amerika’ya gidişte yapılacak masrafın biraz üzerinde paranın kişinin hesabında olmasını ister ve bunu görürse tereddütsüz vizeyi verir. Genel olarak Amerika seyahati 1 haftalık gidenler için 2.000-3.000 USD arası 2 haftalık gidenler için 2.500-3.500 USD arası bir maliyete mal olur.

 

  • Amerikan Vizesi için Gerekli Diğer Evraklar:

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Sabıka Kaydı, Sgk ya da Bağ-kur Dökümü ve Otel Rezervasyonu veya Okul Kayıt belgeleri, Okul Konaklamayı ayarlayacaksa bunun belgesi, genelde okul faturalarında yazar.

 

Varsa önceden Yurtdışı çıkışınız bu çıkışlara ait hem vize fotoğrafları hem de E devletten Yurda Giriş Çıkış Bilgisi dökümü alınmalıdır.

 

Öğrenci adayları, öğrenci belgesi, kapalı zarfta arkası mühürlü transkript ve diğer başarı belgeleri vb. belgeleri koymalıdır.

 

Amerika Öğrenci Vizesi:

Amerika’ya 1-4 Haftalık Yaz Okulu vb. Kurslara giden 18 Yaş altı öğrenciler B1/B2 Turist Vizesine başvuru yapmalıdırlar. Aşağıda yazılan tüm belgelere ek olarak Anne ve Babalarından Muvafakatname almalılar.

Amerika ya giden her öğrenci F1 vizesi almalıdır. Bu F1 vizesi alımı içinde Amerika da bulunan bir okula kayıt yaptırıp okuldan I-20 belgesi alınması gerekir. I-20 belgesini alan adayalar F1 vizesine başvurmaya hak kazanır. Bu aşamadan sonra öğrenci Sevis ücretini öder.

Sevis Nedir? Sevis açılımı Student Exchange Visitor Information System (Öğrenci Değişim Ziyareti Bilgi Sistemi). ABD ye her giden öğrenci bu sisteme kayıt olmalı ve 350 Dolar seviş ücreti ödemelidir. (24 Haziran 2019 tarihinde yapılan değişiklikle 200 Dolar olan bu ücret 350 dolara çıkarılmıştır). Sevis ücretini ödeyen öğrenci vize başvurusu için DS160 vize başvuru formunu doldurmalıdır.

Amerika Vizesine başvuran adayların aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekir. (Amerika Vize görüşmesi genelde 5-6 Dk sürer süze bu görüşme sırasında bazen 1-2 evrak göstermenizi isteyebilirler. Genelde evrak sorulmaz ama bazen banka evrakı, meslek evrakı ya da davetiye gibi evraklar sorulabilir).

 

Öğrenci Eş Vizesi (F2 Vizesi): Amerika’ya eğitim için giden aday F1 vizesi sonrası isterse eşine ve varsa çocuklarına refakatçi vizesi için başvurabilir. Bu vize türüne F2 vizesi denir.

Tüm bunlara ek olarak Amerika’ya Öğrenci olarak gidecek adaylar yukarıdaki durumları netleştirmeli ve yukarıda yazılan belge ve durumları kanıtlamalıdır. (Yukarıda Turist Vize Başvurusu Kısmında yazan tüm belgeleri öğrencilerin de dosyasında mutlaka olmalıdır).

 

Sponsorlu Öğrenci Vizeleri

Amerika’da dil eğitimi ya da Yüksek Öğrenim için gidiyorsanız ve maddi desteği bir sponsordan alacaksanız şu konulara dikkat etmelisiniz.

  • Sponsor ya işvereniniz olmalı ya da sizi yakından tanıyan birisi olmalıdır.
  • Sponsor size işyeri ya da adına kayıtlı y ada ortağı olduğu şirketi ile ilgili vergi dairesi, oda kayıt, resmi gazete, imza sirküleri, banka dökümü, vergi levhası gibi her türlü evrakı vermiş olmalıdır.
  • Sponsor size sponsor olduğuna dair bir yazı vermelidir.

 

 

Sayfa Başı