15 April 2024

İngiltere Vizesi

İngiltere Vize Danışmanlığı

Şu kaçınılmaz bir gerçek ki İngiltere Türkiye’den her sene binlerce Türkiye vatandaşının ziyaret akınına şahit olmaktadır. Genellikle Türkiye’den giden adaylar şu başlıklar altında vizeye başvurmaktadırlar;

Öğrenci

Turist

Ankara Anlaşması

İş ziyareti

Aile Ziyareti

Aile birleşimi

Evlilik vizeleri

 

İngiltere Vizesi almanın püf noktaları ve kriterleri

İngiltere vizesi alabilmek için vize başvurusunda bulunan kişinin vize memurunu şu konularda ikna etmesi gerekmektedir.

  • Türkiye’de yerleşik ve sürekli bir işe sahip olması. Bu şu demek; burada bir işte en az 2-3 senedir çalışıyor olduğunuzu ve düzenli maaş aldığınızı resmi evraklarla kanıtlamanız gerekiyor. Bu şu demek değildir; daha önce başka bir işte çalışmış ama yeni bir işe başlamış kişilerde aynı kategoride sayılır. Yani işin sürekliliği ve sigortanızın yatıyor olması önemlidir. Tabi durmadan iş değiştiren ve istikrasız bir iş devamı görünmeyen adaylarda risk oluşturur.

 

  • Aile bağlarının Kuvvetli olması. İngiltere’ye vize alabilmek için başvuran adayın Yerleşik olduğu ülkede güçlü aile bağlarının olması vize almasını kolaylaştıracaktır. Vize başvurusunda bulunan kişi evli ve çocuk sahibi ise ve düzenli bir işe sahipse yüksek ihtimalde İngiltere vizesi onaylanır. Bu durum vize başvuru sahibin ülkesine geri döneceğinin en iyi kanıtıdır.

 

  • Maddi Durumların Gösterilmesi. İngiltere’ye vize için başvuru yapan adayın masraflarını karşılayacak kadar bankada parası olması gerekir. Bu paranın birden yatırılmış bir para olması vize almanızı riske sokacak bir davranıştır. Paranın kaynağının ne olduğu çok önemlidir. Hesabında devamlı hareket olan ve en az İngiltere’de yapacağı masraf kadar paranın bir müddet, örneğin 3 ay ve fazla bir süre, bankada durduğunu gösteren adaylar çok kolay vize alabilecektir. Bir yerden elden para alıp yatırmak ve onunla vize memurunu bir şekilde aldatmaya çalışmak kesinlikle ve çoğu zaman vize reddine sebep olur. Bu yüzden İngiltere başvurusunda bulunacak adayların bu duruma dikkat ederek başvuruları ona göre planlamaları önerilir. Genelde vize memuru İngiltere’ye gidişte yapılacak masrafın biraz üzerinde paranın kişinin hesabında olmasını ister ve bunu görürse tereddütsüz vizeyi verir. Genel olarak İngiltere seyahati 1 haftalık gidenler için 700-900 GBP arası 2 haftalık gidenler için 1200-1500 GBP arası bir maliyete mal olur. Aşağıda İngiltere için 2 haftalık bir maliyet tablosu çıkardık. Bunu hesaplayarak bankada en az ne kadar paranız olması gerektiğini anlayabilirsiniz. (Belge temininde en yüksek rakamı düşünerek hareket ediniz).

 

Örnek İngiltere masraf tablosu: Diyelim ki bir aday İngiltere’ye Turist olarak gidecek ve 2 hafta orada kalacak. Bu durumda masraf tablosu şu şekilde olacaktır;

 

Uçak bilet masrafı           : 200- 400 GBP (Gideceği tarihe göre değişir)

Otel Masrafı                      : 500 – 1000 GBP arası (Gideceği Otel Türü ve bölgesine göre değişir)

Şehir içi Ulaşım                 : 250 GBP

Yeme içme                         : 300 GBP (Günde 20 GBP harcadığınız düşünülürse)

 

Toplam 2 haftalık İngiltere Masrafı          : 1.250 GBP ile 1.950 GBP arasında olacaktır.

 

Eğer aday İngiltere’de bulunan bir aile bireyini ziyaret edecek ve onun evinde kalacaksa ve o kişiden bu durumu bildirir bir davetiye almışsa o zaman İngiltere deki masraflarından Konaklama kısmını çıkarabilir ve tabi ki bunu niyet mektubunda bildirmelidir.

 

  • Açıklayıcı ve uygun bir dilde yazılmış Niyet Mektubu. İngiltere vizesine her başvuran aday İngiltere’ye gidiş amacını, buradaki maddi durumunu ve oraya gidince ne yapacağını çok uzun olmadan ve hiçbir açık ve yanlış anlamaya mahal vermeden bu durumunu İngilizce yazılmış bir niyet mektubu ile belirtmelidir. Verilmiş düzensiz, tercümesi düzgün yapılmamış ve niyet mektubunda açıklanmamış maddi ve aile durumları çoğu zaman vize reddine sebep olabilmektedir. Firmamız uzman kadrosu ile sizlere bu niyet mektubu hazırlama konusunda yardımcı olacaktır. İngiltere için yazılan niyet mektubunda kendi kişisel bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, aile bilgileriniz, gelirleriniz ve verdiğiniz banka evraklarında bulunan toplam meblağları açık bir şekilde yazıya dökerek bildirmeniz vize almanızı ve ufak detaylardan vize reddi almamanıza olanak sağlayacaktır.

Not: İngiltere vizesi almak için çok iyi yazılmış bir niyet mektubu işinizi kolaylaştıracaktır. Alanında uzman kadromuz sizlerle iletişime geçerek tüm özelliklerinizi öğrendikten sonra bu doğrultuda sizin için Niyet mektubu hazırlamaktayız.

İngiltere vize başvuru Ücretleri

Not: Vize başvuru fiyatları Günlük Döviz Kuruna göre değişmektedir. (GBP üzerinden hesaplanır)

6 aya Kadar Turist Vizesi       : 126 Dolar (99 GBP)

2 Yıla Kadar Turist Vizesi       : 478 Dolar (375 GBP)

5 Yıla Kadar Turist Vizesi       : 867 Dolar (685 GBP)

10 Yıla Kadar Turist Vizesi    : 1088 Dolar (860 GBP)

Akademik Ziyaret 12 aya kadar          : 251 Dolar (200 GBP)

Evlilik ve Nişanlı Ziyaret Vizeleri 6 aya kadar : 126 Dolar (99 GBP)

 

İngiltere Öğrenci Vize Ücretleri

6 Aya kadar Ziyaretçi Öğrenci Vize ücreti      : 128 Dolar (100 GBP)

11 Aya Kadar Ziyaretçi Öğrenci Vizesi             : 246 Dolar (195 GBP) Bu vize için 6 ay üzeri okul kaydı gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için Sık sorulan sorular:

  1. İngiltere vizesi almak için Bankada Ne kadar param olmalı?

İngiltere vizesi alabilmeniz için Bankada tüm ziyaret masraflarınızı karşılayabileceğiniz kadar ve bunun üzerinde paranız olması gerekir.

 

  1. İngiltere Vizesi için Evraklarımı Tercüme ettirmem gerekiyor mu?

Tüm Home Office sayfalarında ve başvuru formunuzun kontrol listesinde evraklarınızın İngilizceye yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilmesi gerektiği yazmaktadır. Aşağıda bunu görebilirsiniz:

  1. Bankaya para yatırıp çeksem bunu İngiltere vizesinde kullanabilir miyim?

Bu durumda İngiliz Konsolosları bu paranın nereden geldiğini sorgulayacak ve makul bir cevap bulmazsa vizenizi reddedecektir. Hesabınızdaki paranın kaynağı önemlidir. Yoksa herkes tanıdık birisinden ödünç para alıp vize işinden sonra geri iade edebilir. Burada önemli olan mesele sizin maddi durumunuzun iyi olması ve bunu sabit gelirlerle ve uzun süredir bankaya yatan ve orada biriken birikimleriniz ile kanıtlayabilirsiniz. Birden hesaba yatırılan paralar genelde vize reddine sebep olur.

 

  1. İngiltere vizesi için ödediğim ücretin vize reddi alma durumunda iadesi var mıdır?

Maalesef vize ücretleri geri ödemesi olmayan ücretlerdir.

  1. Daha önce İngiltere’den vize reddi almıştım, bunu formda bildirmem gerekiyor mu?

Bu durumu kesinlikle bildirmeniz gerekiyor aksi takdirde kayıtlardan vize reddi aldığınız ortaya çıkacak ve yalan beyandan vize reddi alacaksınız.

 

  1. Daha önce İngiltere harici bir ülkeden, özellikle schengen ülkelerinden vize reddim var, bu durumu İngiltere vize başvuru formunda bildirmem gerekiyor mu?

Evet kesinlikle doğru beyanlarda bulunmanız gerekiyor. Vize reddi aldığını zaman üzerinden birkaç yıl geçmiş ve sizin iş durumunuz vb. değişmişse vize memuru eski reddi çok fazla ciddiye almayacaktır. Siz siz olun eskiden aldığınız vize retlerini İngiltere başvuru formunda mutlaka belirtiniz. Neden sorusuna da eksik evrak vb. sebeplerden demeniz yeterli olacaktı. Aşağıda İngiltere formuna daha önce başka bir ülkeden alınan vize reddini belirtmemiş adaya nasıl yalan beyandan vize reddini gösterir İngiltere vize reddi mektubunu görebilirsiniz.

 

Yedi Kıta danışmanlık ve Tercüme hizmetleri ile İngiltere vize başvurunuz, Niyet Mektubu yazım işiniz ve tercümelerinizin yapımı için aşağıdaki maillerden iletişime geçebilirsiniz.

yedikitatercume@hotmail.com  muhammedkutluca@hotmail.com

info@yedikitatercume.com

 

 

Sayfa Başı